پوشش داکرومات

فرایند داکرومات در واقع نوعی آبکاری معدنی مطابق با استاندارد های زیست محیطی از ترکیب روی و آلومینیوم در محلول کرومات با خاصیت چسبندگی بالا، مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ، زنگ زدگی و حرارت با ضریب اصطکاک پایین بوده که تردی وشکست هیدروژنی نیز بوجود نمی آورد. آبکاری داکرومات با قابلیت های مقاومتی بالاتر از آبکاری گالوانیزه گرم و حذف معایب ناشی از گالوانیزه گرم مناسب ترین نوع آبکاریبرای پیچ و مهره ها می باشد. مضاف بر آن پیچ و مهره های استاندارد A490 , A354 Grade DB , SAE J429 Grade 8 تحت هیچ شرایطی گالوانیزه گرم نشده و مناسب ترین نوع آبکاری آنها آبکاری داکرومات است.
آبکاری داکرومات که در واقع نام آن از یک برند تجاری کمپانیDACRAL NDS مبتکر این شیوه آبکاری گرفته شده است یک فرایند آب محور بوده بدین ترتیب که پیچ و مهره داخل محلول آبی از ذرات روی ، آلومینیوم و کرومات همراه با حلال هایی قرار میگیرد و محلول تا حداکثر ۱۰۰ درجه سانتی گراد گرم شده تا ذرات روی و آلومینیوم    – البته آلومینیوم با درصد کمتر – بصورت لایه لایه بر رویسطح پیچ و مهره قرار گرفته و خشک شوند. بعد از خروج از محلول معمولا پیچ و مهره ها سانتریفیوژ میشوند تا ذرات اضافی از سطح آنها جدا شوند. در مرحله بعد پیچ و مهره داخل کوره هایی شده و تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد گرما می بینند و لایه های روی و آلومینیوم روی آنها پخته میشوند. برای رسیدن به حداکثر مقاومت خوردگی و حرارتی معمولا کل پروسه دو بار تکرار میشود تا یک لایه بسیار چسبنده، مستحکم در برابر رطوبت، خوردگی و حرارت با ضریب اصطکاک پایین به رنگ نقره ای مات سطح آنها را کاملا پوشش دهد

ضخامت لایه داکرومات

ضخامت لایه داکرومات نسبت به لایه ایجاد شده از فرایند گالوانیزه گرم بسیار کمتر      می باشد اما هر میکرون از لایه داکرومات حدود ۱۰۰ ساعت تست اسپری نمک    – با خاصیت خورندگی– را تحمل میکند یعنی حدود ۴ الی ۵ برابر قوی تر از هر میکرون آبکاری گالوانیزه گرم.

آبکاری داکرومات معمولا در ۳ گرید مختلف انجام میشود:

  • v    Grade A وزن لایه آبکاری ۲۴ گرم بر متر مربع – با ضخامت ۵-۷ میکرومتر
  • v    Grade B وزن لایه آبکاری ۳۶ گرم بر متر مربع – با ضخامت ۸-۱۰ میکرومتر
  • v    Grade C وزن لایه آبکاری ۴۲ گرم بر متر مربع – ضخامت ۱۰-۱۲ میکرومتر

پیچ و مهره ها معمولا آبکاری داکرومات گرید B که با انجام دوبار مراحل محلول کرومات و پخت انجام می شود عرضه میشوند و طبق تست های انجام شده حدود     ۸۰۰-۱۰۰۰ ساعت تست سالت اسپری را نیز تحمل می کنند.

برای بازدید از سایت پارس پوشش لینک زیر را کلیک  کنید.

http://parspooshesh.com/